איך אתם מחזיקים את הטלפון הנייד? ואיך זה קשור לעיצוב חווית משתמש?

זמן קריאה משוער: 3 דקות
עיצוב אתר| webthenet

איך אתם מחזיקים את הטלפון הנייד? ואיך זה קשור לעיצוב חווית משתמש?

כולנו מכירים את התחושה הזו: הטלפון הנייד מחליק מהיד, נופל ארצה, וכל החיים שלנו כמעט הולכים לאיבוד. כן, הטלפון הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו, אנחנו מבלים איתו שעות ארוכות מדי יום. אבל האם עצרתם פעם לחשוב באיזו תנוחה אתם מחזיקים אותו? ואיך זה משפיע על חווית המשתמש (UX) באפליקציות השונות?

מחקרים רבים מצאו כי קיימות 3 תנוחות אחיזה עיקריות של טלפון נייד:

 1. אחיזה ביד אחת: תנוחה פופולרית המאפשרת שימוש באגודל בלבד. תנוחה זו נוחה לשימוש במגוון פעולות, כמו שליחת הודעות, גלישה באינטרנט, ועבודה עם אפליקציות פשוטות. עם זאת, היא עלולה להיות לא נוחה לשימוש באפליקציות מורכבות יותר, הדורשות שימוש באצבעות נוספות.
 2. אחיזה בשתי ידיים: תנוחה יציבה יותר, המאפשרת שימוש באצבעות נוספות. תנוחה זו נוחה לשימוש באפליקציות הדורשות דיוק, כמו משחקים, ציור, ועריכת תמונות. היא גם נוחה יותר לשימוש במכשירים גדולים יותר, כמו טאבלטים.
 3. אחיזה "היפוך": תנוחה המשמשת בעיקר לצפייה בסרטונים או משחקים. תנוחה זו מאפשרת ניצול טוב יותר של שטח המסך, ומקלה על שליטה במשחקים. עם זאת, היא עלולה להיות לא נוחה לשימוש לאורך זמן, עלולה לגרום לעייפות שרירים.

אך תנוחת האחיזה מושפעת מגורמים רבים, כמו גודל המסך, סוג הפעולה שאנו מבצעים, ואפילו נסיבות השימוש. לדוגמה: אדם שמשתמש בטלפון בזמן בישול יאחוז בו כנראה בצורה שונה מאשר אדם המשתמש בו בזמן הליכה.

הפיזיולוגיה של התנועה האנושית משפיעה גם היא על אופן השימוש בטלפון. זיכרון שרירי גורם לנו לחפש מיקומים מוכרים של אלמנטים, כמו תפריט ההמבורגר, גם אם הם אינם נגישים בצורה מיטבית. מחקרים מראים כי האזור הנגיש ביותר ללחיצה במסך הטלפון הוא המרכז, ולכן מומלץ למקם את התכנים והאלמנטים החשופעולה, באזור זה.

אז מהי הדרך הטובה ביותר לעצב לטלפון נייד?

המלצות לעיצוב חווית משתמש:

 • מקמו את התכנים החשובים במרכז המסך: אזור זה נגיש ביותר לכל תנוחות האחיזה.
 • השתמשו בתפריטים נגללים: תפריטים אלו מאפשרים גישה נוחה לתכנים גם בחלקים העליונים והתחתונים של המסך.
 • השתמשו בכפתורים גדולים: כפתורים גדולים וקלים ללחיצה נוחים יותר לשימוש, במיוחד עבור אנשים עם אצבעות גדולות או בעלי קשיי ראייה.
 • השתמשו בטקסט ברור וקריא: ודאו שהטקסט באפליקציה גדול מספיק וקריא בקלות, גם בתנאי תאורה לא אופטימליים.
 • בחנו את האפליקציה במכשירים שונים: ודאו שהיא נוחה לשימוש במגוון רחב של דגמי טלפונים, כולל טלפונים עם מסכים גדולים וקטנים.
 • שקלו להכין גרסה לרוחב: גרסה זו יכולה לשפר את חווית המשתמש בעת צפייה בסרטונים או משחקים.

בנוסף להמלצות אלו, חשוב לזכור את קהל היעד של האפליקציה. מי הם האנשים שישתמשו באפליקציה? מהן הצרכים וההעדפות שלהם? כיצד הם נוהגים להשתמש בטלפון

מחקר משתמשים: המפתח לעיצוב מוצלח

עיצוב חווית משתמש טובה (UX) לא מסתמך רק על הגיון וניחושים. המפתח האמיתי הוא מחקר משתמשים. מחקר זה כולל מגוון טכניקות, כגון ראיונות, סקרים, ובדיקות אבטיפוס, שבאמצעותן ניתן ללמוד על צרכי המשתמשים, ההתנהגויות שלהם, הקשיים שהם נתקלים בהם בעת שימוש באפליקציות דומות.

לדוגמה, מחקר משתמשים עשוי לגלות שמשתמשים מבוגרים מעדיפים תצוגה עם טקסט גדול יותר וניגודיות גבוהה יותר בין הצבעים. על סמך מידע זה, מעצבי האפליקציה יוכלו להתאים את גודל הטקסט וניגודיות הצבעים כך שיתאימו טוב יותר לקהל היעד.

להמחשת העקרונות שצוינו קודם לכן, הנה כמה דוגמאות מעשיות:

 • אפליקציית בנקאות: באפליקציית בנקאות, הפעולה החשובה ביותר עשויה להיות העברת כספים. על פי עקרונות ה-UX, מומלץ למקם את כפתור העברת הכספים במרכז המסך, ולוודא שהוא גדול וקל ללחיצה. בנוסף, ניתן להשתמש בתהליך העברה בן מספר שלבים, כך שהמשתמש יאשר כל פעולה לפני ביצועה הסופי.
 • אפליקציית משחקים: באפליקציית משחקים, חשוב שהאלמנטים המשמשים לשליטה במשחק יהיו ממוקמים בצורה נוחה בהתאם לתנוחת האחיזה המשוערת. לדוגמה, משחק מרוץ עשוי למקם את כפתורי ההיגוי בצד שמאל של המסך, ואת כפתור הקפיצה בצד ימין, כך שיהיו נגישים בקלות לאגודל ושאר האצבעות.
 • אפליקציית קניות: באפליקציית קניות, המשתמשים עשויים לבלות זמן רב בגלישה בין דפי מוצרים. על מנת להקל על הניווט, ניתן למקם תפריט ניווט קבוע בתחתית המסך, כך שהוא נגיש בכל עת. בנוסף, ניתן להשתמש בלחצני "חזרה" גדולים וברורים, כך שהמשתמשים יוכלו לנווט בקלות בין דפים שונים.

לסיכום

עיצוב חווית משתמש טובה לטלפון נייד מחייב הבנה מעמיקה של אופן השימוש במכשיר. על ידי התחשבות בתנוחות האחיזה השונות, בנסיבות השימוש, בפיזיולוגיה של התנועה האנושית, ובצרכים של קהל היעד, ניתן ליצור אפליקציות נוחות, קלות לשימוש, ומהנות עבור כל משתמש.

רוצים ליצור חווית משתמש יוצאת דופן שתגרום לאפליקציה או לאתר שלכם להתבלט?

webthenet היא חברת עיצוב אתרים מובילה, המתמחה ביצירת חוויית משתמש מעולות בפלטפורמות דיגיטליות שונות. צוות המומחים שלנו בעל ניסיון רב באפיון משתמשים, תוך הבנה מעמיקה של התנהגויות, צרכים וקשיים של משתמשים. צרו קשר עכשיו!

 

אם אתם כבר בשוונג...

לא כדאי שלפחות תקבלו ייעוץ מקצועי

לפני שאתם קופצים ראש
לג’ונגל שקיים בתחום הדיגיטלי?